School

Northshore District Reflections winners announced

Reflections entry

One of the entries in this year's Reflections program was "Just Open Your Eyes and See...Acceptance of Cultural Diversity" by Hannah Isbell, 12 years old, from Skyview Junior High School.
Photo by Karen Diefendorf/Woodinville Weekly.

Reflections winners Nearly 2,000 students from the 29 Northshore district schools ranging from primary grades through high school have been involved in this year's Reflection Program.
   The winners from each individual school advanced to the district level where 81 winners were selected last week at an evening ceremony from among the exhibited entrys. The theme for this year's Reflections program was "Just Open Your Eyes and See."
   The program is sponsored by the National PTA and provides an opportunity for students to use their creative talents by expressing themselves through their own original works of literature, visual arts, music, and photography.
   The district winners will now compete at the state level:

   1st: Madhu Narayanan, Inglemoor High, Literature, Senior High
   2nd: Kumar Narayanan, Inglemoor High, Literature, Senior High
   3rd: Tiana Langan, Woodinville High, Literature, Senior High
   HM: Pooja Khandekar, Inglemoor High, Literature, Senior High
   HM: Alexandra Little, Northshore Jr. High, Literature, Senior High
   1st: Jamie Andrus, Canyon Park Jr. High, Literature, Junior High
   2nd: Leslie Barnard, Northshore Jr. High, Literature, Junior High
   3rd: Lauren Wisegarver, Northshore Jr. High, Literature, Junior High
   HM: Sara Jordan, Hollywood Hill, Literature, Junior High
   HM: Marisa Harrison, Skyview Jr. High, Literature, Junior High
   1st: Amber North, Bear Creek, Literature, Intermediate
   2nd: Sophia Salazar-Rubio, Shelton View, Literature, Intermediate
   3rd: Naomi Gray, Kenmore Elem., Literature, Intermidate
   HM: Megan Betts, Shelton View, Literature, Intermediate
   HM: Stuart Jenkins, Wellington, Literature, Intermediate
   HM: Katy Gratton, Kokanee, Literature, Intermediate
   1st: Gary Gonzales, Hollywood Hill, Literature, Primary
   2nd: Jessica Lohman, Moorlands, Literature, Primary
   3rd: Nolan Brooke, Kenmore Elem., Literature, Primary
   HM: Amanda White, Sunrise, Literature, Primary
   HM: Sean Barry, Crystal Springs, Literature, Primary

   1st: Kei Nishida, Inglemoor High, Music, Senior High
   2nd: Julie Fu, Kenmore Jr. High, Music, Senior High
   3rd: Jared Stokes, Inglemoor High, Music, Senior High
   HM: Sophia Yen, Kenmore Jr. High, Music, Senior High
   HM: Erin Connell, Woodinville High, Music, Senior High
   1st: Ken Belcher, Lockwood, Music, Junior High
   2nd: Ken Belcher, Lockwood, Music, Junior High
   3rd: Sebastian Lew, Northshore Jr. High, Music, Junior High
   HM: Alison Massee, Shelton View, Music, Junior High
   HM: Katy Shipe, Maywood Hills, Music, Junior High
   1st: Felicia Lew, Shelton View, Music, Intermediate
   2nd: Toby Trachy, Maywood Hills, Music, Intermediate
   3rd: Marissa Flores, Wellington, Music, Intermediate
   HM: Chris Shellooe, Cottage Lake, Music, Intermediate
   HM: Brittani Davis, Fernwood, Music, Intermediate
   1st: Casey Cheever, Maywood Hills, Music, Primary
   2nd: Reed Trachy, Maywood Hills, Music, Primary
   3rd: Jillian Lambrecht, Sunrise, Music, Primary
   HM: Emily Brown, Hollywood Hill, Music, Primary
   HM: Dana Canfield, Moorlands, Music, Primary

   1st: Keri Bate, Inglemoor High, Visual Arts, High School
   2nd: Kim Trammell, Bothell High, Visual Arts, High School
   3rd: Aundrea Schmidt, Northshore Jr. High, Visual Arts, High School
   HM: Tiffany Quist, Kenmore Jr. High, Visual Arts, High School
   HM: Stacey Farquharson, Leota Jr. High, Visual Arts, High School
   1st: Vanessa Schy-Berg, Kenmore Jr. High, Visual Arts, Junior High
   2nd: Jennifer Diehl, Northshore Jr. High, Visual Arts, Junior High
   3rd: Mandy Dahl, Leota Jr. High, Visual Arts, Junior High
   HM: Aaron Dewy, Kenmore Jr. High, Visual Arts, Junior High
   HM: Sarah Sarchin, Kenmore Jr. High, Visual Arts, Junior High
   1st: Jason Hamill, Shelton View, Visual Arts, Intermediate
   2nd: Sarah Baillie, Kenmore Elem., Visual Arts, Intermediate
   3rd: Heather Sambrook, Wellington, Visual Arts, Intermediate
   HM: Victor Wilkens, Kenmore Elem., Visual Arts, Intermediate
   HM: Erica Alford, Sunrise, Visual Arts, Intermediate
   HM: Erin Dodge, Maywood Hills, Visual Arts, Intermediate
   1st: Andrew Jerome, Woodmoor, Visual Arts, Primary
   2nd: Eric Clayton, Hollywood Hill, Visual Arts, Primary
   3rd: Rachel Cain, Kenmore Elem., Visual Arts, Primary
   HM: Tyler Floren, Lockwood, Visual Arts, Primary
   HM: Joseph Purvis, Kenmore Elem., Visual Arts, Primary

   1st: John Pyles, Woodinville High, Photography, High School
   2nd: Nicholas Haney, Woodinville High, Photography, High School
   3rd: Emily Dickert, Inglemoor High, Photography, High School
   HM: Erin O'Connell, Canyon Park Jr. High, Photography, High School
   1st: Jennifer Diehl, Northshore Jr. High, Photography, Junior High
   2nd: Jennifer Diehl, Northshore Jr. High, Photography, Junior High
   3rd: Noel Vannoy, Kenmore Jr. High, Photography, Junior High
   HM: Mary Bigham, Leota Jr. High, Photography, Junior High
   HM: Michael Bjorkegren, Northshore Jr. High, Photography, Jr. High
   1st: Hannah Ritscher-Oddson, Lockwood, Photography, Intermediate
   2nd: Bobby Fass, Hollywood Hill, Photography, Intermediate
   3rd: Kyle Herzog, Cottage Lake, Photography, Intermediate
   HM: Daniel Bjorkegren, Hollywood Hill, Photography, Intermediate
   HM: Tim Brennen, Cottage Lake, Photography, Intermediate
   1st: Tommy Little, Arrowhead, Photography, Primary
   2nd: Dylan Fast, Kenmore Elem., Photography, Primary
   3rd: Skyler Anderson, Moorlands, Photography, Primary
   HM: Lisa Stanislawski, Eastridge, Photography, Primary
   HM: Brian Hicks, Arrowhead, Photography, Primary