Sports

prep sports

The week in Northshore Prep Sports



Falcon wrestlers win Kingco; Cougar swimmers take Crown

Call us with your Prep Sports scores Monday through Friday, 8 a.m. to 5 p.m., at (206) 483-0606; e-mail by clicking here; or fax us 24 hours a day at (206) 486-7593.

   Highlighting Northshore prep sports last week was WOODINVILLE'S repeat as Kingco wrestling champion, amassing a total of 255 1/2 points over runner-up INGLEMOOR's 230.
   BOTHELL won its first division title in swimming in the school's history, nipping Lake Washington and INGLEMOOR in the Kingco Crown division tie-breaker, 156 to 149.5 (tie between LW and Inglemoor). The Cougars finished the season 5-4 and will face unbeaten Bellevue on Feb. 5 for the Kingco championship.
   INGLEMOOR gymnasts finished Kingco to advance to the Region I meet Saturday.

Wrestling
   Feb. 3: Woodinville (1st) 255 1/2; Inglemoor (2nd) 230; Bothell (5th) 131.
   Championship wins were posted by Pete Runez (W. 101), pin; Dave Clayton (W. 135); Fred Fairbanks (Ing. 141); Ryan Palmquist (W. 178), pin; Curt Armstrong (Ing. 215).
   Earning second places were Falcons Chandler Rudd (108) and Tyson Chester (122); Vikings Curtis Niquidula (115), Joel Raff (129), Mike Martinsen (168), and Dave Martinsen (190); and Cougar Tom Kessinger (178).
   Third and fourth places went to: Matt Khorammi (Ing. 101, 3rd); Tyler Swearinger (Bo. 108, 4th); Brad Schmidt (W. 129, 3rd); Mark Condon (Bo. 135, 4th); Kyle Pritchett (Ing. 141, 4th); Brent Christine (Ing. 140, 3rd); Kurt Ahkstrand (W. 158, 3rd); Josh Proctor (Ing. 158, 4th); Matt Pabst (W. 168, 3rd); Eric Carlson (W. 168, 4th); Kip Anderson (Ing. 178, 3rd); Josh Schaeffer (Bo. 190, 3rd); Dave Gallagher (W. 190, 4th); and Isaac Amundson (W. 215, 3rd).

Girls Gymnastics
   Feb. 3: INGLEMOOR took sixth place at Kingco Championships to advance to District competition, and Viking Autumn Cagle won the individual bars event. Other honors went to:
   Callie Field, Bothell, 2nd All-Around (34.975); 2nd Floor (9.0); 7th Beam (8.65); 3rd vault (8.375); 3rd Bars (8.95).
   Autumn Cagle, Inglemoor, 3rd All-Around (34.8); 7th floor (8.7); 9th beam (8.55); 4th vault (8.35); 1st bars (9.2).
   Kristen Miyake, Inglemoor, 6th floor (8.8).

Boys Swimming
   Jan. 31: BOTHELL took the Crown Division tiebreaker, downing INGLEMOOR and Lake Washington 156 to 149.5 (tie for second between LW and Inglemoor). Posting wins for the Cougars were Tyler Smith in the 200 and 500 free, Nico Zenger in the 50 and 100 free, Dan Dale in the 100 back, and Joel Springer in diving.
   Wins for team Inglemoor included the 200 medley and 200 free relays (Ryan Leak, Mike Laudermilk, Kevin Zatloukal, and Mike Maines), Zatloukal in the 200 IM and 100 fly, and Laudermilk in the 100 breaststroke.

Boys Basketball
   Feb. 1: Todd Roche was the top point-scorer for the Cougars with 12, but BOTHELL fell to Bellevue, 81-73. Jeff Nelson and Rod Westman scored 11 points each, while Josh Karp and Jeff Land had 10 points each.
   Marques Tuiasosopo trimmed the Totems with his 15 points and 10 rebounds as WOODINVILLE chopped Sammamish, 70-53. Sean Brix scored 11 points for the Falcons (13-3).
   Chris Perkins scored 13 to lead the Vikings, but INGLEMOOR fell to Redmond 56-37. The Vikings (13-5) are second in Division II only to Redmond (15-1).
   Feb. 2: Issaquah dealt a blow to WOODINVILLE, beating the 7th-ranked Falcons, 61-52. Only Tuiasosopo (12 points) and Brix (10) scored in double digits for Woodinville.
   Brian Trofholz scored 26 points for BOTHELL in the Cougars' solid win over Juanita, 76-58. Land shot for 16 points in the win.

Girls basketball
   Jan. 31: Behind Becki Ashbaugh's 25 points and Jen Babin's 15, BOTHELL trounced Bellevue, 88-52. Adding to the Cougar attack were Sara Raynor (14) and Jennae Krell (13).
   Seniors Rose Connely, Cori Enghusen, and Lisa McConnachie posted eight points each for the Vikings, but INGLEMOOR fell short of Redmond, 45-28.
   Amy Rogers was the top point-scorer for the Falcons with six, but WOODINVILLE fell to Sammamish, 42-24.
   Feb. 2: Tenth-ranked BOTHELL was the only Northshore team to come away with a win, beating Juanita, 72-41, behind Krell's 19 points and Raynor's 15.
   INGLEMOOR lost to Interlake, 49-29, unable to get past the tough Saints defense. Scoring was uniformly low for all the Vikings.
   WOODINVILLE fell to Issaquah 45-33, with the bright spot a 12-point game for Jaime Thompson.