Sports

prep sports

The week in Northshore prep sports


Call us with your Prep Sports scores Monday through Friday, 8 a.m. to 5 p.m., at (206) 483-0606; e-mail by clicking here; or fax us 24 hours a day at (206) 486-7593.

Boys baseball

   Mar. 18: Woodinville topped Lake Washington, 4-3. Bothell stopped Eastlake, 4-1.
   Mar. 20: Inglemoor fell to Redmond, 6-5. Woodinville fell to Juanita, 2-1. Bothell fell to Lake Washington, 8-1.

Girls fastpitch softball

   Mar. 18: Bothell defeated Lake Washington, 3-0. Woodinville outscored Juanita, 3-1. Inglemoor upended Lake Stevens, 9-4, in non-league action.
   Mar. 20: Bothell defeated Inglemoor, 5-0. Woodinville stomped Eastlake, 4-3.

Boys soccer

   Mar. 19: Inglemoor sank Mercer Island, 1-0, with the single goal scored by Jeff Dooley on a feed from Tom Greenwood. Travis Thompson earned the shutout.
   Led by two goals from Travis Morgan and two from James Tassani, Bothell shut out Bellevue, 5-0.
   Woodinville stomped Everett in non-league action, 4-1. Brett Lasby was the high scorer for the Falcons with three goals: one unassisted, one from Andrew Myers, and one on a penalty kick. Scott Savage also scored on a penalty kick.

Girls tennis

   Mar. 19: Inglemoor fell to Newport, 6-2, with a win in singles by Michelle Agresta and in doubles by Pooja Khandekar-Kirsi Longley.
   Mar. 20: Woodinville fell to Bellevue, 8-1. Haywood-Koeplin took a doubles match for the 0-3 Falcons.
   Mar. 21: Bothell fell to Newport, 5-3. Wins for BHS included Angela Smith, Jessica Moore, and Ashleigh Verhei in singles.
   Woodinville was defeated by Mercer Island, 7-2. Wins for the Falcons included Rebecca Armfield in a singles match and Haywood-Koeplin in a doubles match.
   Inglemoor fell to Bellevue, 5-3. Viking wins included Marisa Morgan and Lisa Grecowicz in singles and Khandekar-Longley in doubles.

Boys track and field

   Mar. 21: Woodinville took second in a three-way meet, falling to Redmond but topping Newport, 69-65-46. Jeff Cady took the 400 for the Falcons in 52.0; Christian Niccum took the triple jump with 39-2, and the high jump with 6-2. Team Woodinville also won the 4X400 relay in 3:34.0.
   Inglemoor topped Issaquah, 78-69. Winners included: Tim Kha in the triple jump (39-5); Mayling Chea in the long jump (18-8.75); Efrem Kidane in the 3,200 (9:49.5); and Kumar Narayanan in the 1,600 (4:43.4).

Girls track and field

   Mar. 21: The Woodinville girls took second in their three-way meet, topped by Redmond, but crushing Newport, 63-58-57. Team Woodinville took the 4X400 relay in 4:210; and Mathers took the 3,200 in 11:47.4.
   Inglemoor fell to Issaquah, 96-45. Wins for the Vikings: Sarah Graham took the 100 in 13.6; Kelly Morell took the triple jump (31-2); Amy Lewis took the high jump; Nicole Willis took the 100 and 300 hurdles (16.1 and 48.8); Christina DeBoer took the shot put (30-1); and team Inglemoor took the 4X200 relay (1:51.0).