nwnews-now : local news in your e-mail box as it happens

Sports

prep sports

The week in Northshore prep sports


Call us with your Prep Sports scores Monday through Friday, 8 a.m. to 5 p.m., at (206) 483-0606; e-mail by clicking here; or fax us 24 hours a day at (206) 486-7593.

  

Boys Baseball

   Apr. 19: WOODINVILLE toppled Lake Washington, 3-1. BOTHELL fell to Eastlake, 11-4.
   Apr. 24: WOODINVILLE shut out BOTHELL, 7-0. INGLEMOOR fell to Eastlake, 3-1.

Girls Fastpitch Softball

   Apr. 22: INGLEMOOR stopped Juanita, 1-0.
   Apr. 24: BOTHELL annihilated Eastlake, 12-0. INGLEMOOR topped Lake Washington, 1-0.

Boys soccer

   Apr. 23: WOODINVILLE beat Issaquah, 2-0. INGLEMOOR stopped Bellevue, 1-0. BOTHELL fell to Eastlake, 5-1.

Girls tennis

   Apr. 24: INGLEMOOR fell to Lake Washington, 6-3. Viking wins included Vandary Ky and Julie Maehren in singles and Kirsi Longley-Pooja Khandekar in doubles.
   WOODINVILLE beat Juanita 6-3 behind Falcon wins by Kelly Melton, Sarah Haywood, Courtney Hill, and Rebecca Armfield in singles; Melton-Haywood and Hill-Courtney Buck in doubles.

Boys track and field

   Apr. 25: WOODINVILLE toppled Interlake and INGLEMOOR, 70-52-49. Falcon victories included Mike Cady (110H, 16.8 and 300H, 43.8); Garrett Kelly (100, 11.5 and 200, 23.6); Shawn Murphy (400, 53.4); Rusty Dodge (800, 2:01.6); Astle, John Colson, Kelly, and Brandon Roche (1600 relay, 3:38.9); Green (high jump, 6-2). Winning for the Vikings were Efrem Kidane (1600, 4:42.5), Mike Eggers (3200, 10:25.2), and Tim Kha (triple jump, 41-8).
   BOTHELL fell to Newport but beat Juanita, 68-59-42. Cougar wins included Justin Phillips (110H, 15.2); Jason Fryberg (800, 1:58.9); Eastman, Doughtry, Fryberg, and Patrick McAdams (1600 relay, 3:35.8); McAdams (discus, 136-6); and Gregg Mequet (high jump, 6-4).

Girls track and field

   Apr. 25: BOTHELL fell to Newport but topped Juanita, 63-60-54. Cougar wins included C. Jackson (100H, 18.5); Sarah Axley (100, 12.4 and 200, 26.4) Michelle Axley, S. Axley, Inrie, Dammonn (400 relay, 51.6); Hill, Inrie, Carrie Green, Dammonn (800 relay, 1:50.9); Maag (discus, 78-3); and Axley (long jump, 15-7).
   INGLEMOOR downed WOODINVILLE and Interlake, 82-73-32. Viking wins: Nicole Willis (100H, 17.1 and 200, 27.7); Timi Ferry (100, 13.6); Kendra Demuth (javelin, 97-5); Dorothy Brewster (3200, 12:36.2); 400 relay; Kelly Morell (triple jump, 33-5.5). Falcon wins: Nicki Gerken (300H, 49.3); Jenna Ward (800, 2:29.9); 800 and 1600 relays; Janelle Nagel (high jump, 4-11); and Dee Behler (long jump, 14-6.5).