woodinville.com : your home town on the world wide web

AUGUST 4, 1997

Local News

Canditates for public office file

  NW News staff
   Last week, candidates for public office filed with county elections bureaus. Here's a rundown of who's running for which office. (Unless otherwise stated, all races are non-partisan.)
  
   King County
  
   Executive:
   Suzette Cooke (R), Ron Sims (D), Kenn Yeager (D)
  
   Sherriff:
   Carl Stephen Clifton, Chuck Pillon, Dave Reichert
  
   County Council, position 1 (Bothell, Kenmore, Shoreline):
   Maggi Fimia (D), Tim Olsen (R), Ed Sterner (R)
  
   County Council, position 3 (Woodinville, Duvall, Carnation):
   Chic Hendricks (R), Louise Miller (R)
  
   Court of Appeals, Division 1:
   Anne Ellington
  
   Bothell
  
   City Council, position 1:
   Bob Davis, Mike Noblet
  
   City Council, position 3:
   Leigh Henderson, Debbie Treen, Charles E. (Gene) Underwood
  
   City Council, position 5:
   Charles Keller, Jeff Merrill
  
   City Council, position 7:
   Sandie Guinn, Marshall Paris
  
   Lake Forest Park
  
   City Council, position 1:
   Alan Kiest, Christopher Roraback
  
   City Council, position 3:
   Dave Blackmer, Mary Goss
  
   City Council, position 5:
   Carolyn Armanini
  
   City Council, position 7:
   Nate Herzog, Frank Ruano
  
   Woodinville
  
   City Council, position 1:
   Randy Ransom, Richard Reed
  
   City Council, position 3:
   Carol Bogue, Don Rongholt
  
   City Council, position 5:
   Bob Miller
  
   City Council, position 7:
   Don Brocha
  
   Northshore School District
  
   Director District No. 1:
   Jeff Schaub
  
   Director District No. 4:
   Kirby Larson
  
   Director District No. 5:
   Jean Fowler
  
   Northshore Fire District
  
   Commissioner, position 3:
   Dale Ashley, Steven Gimurtu, Ed Wells
  
   Commissioner, position 5:
   George Currin
  
   Woodinville Fire and Life Safety District
  
   Commissioner, position 3:
   Michael Ochoa, Tim Osgood
  
   Commissioner, position 5:
   Frank Peep
  
   Woodinville Water District
  
   Commissioner, position 1:
   Terry Call, Maureen Jewitt
  
   Commissioner, position 3:
   Larry Diener, Gwenn Maxfield
  
   Commissioner, position 5:
   Walter Backstrom, Ronald Braun II, Steven Gallagher, Richard Llufrio
  
   Northshore Utility District
  
   Commissioner, position 3:
   Tika Esler, Margaret Wiggins
  
   Public Hospital District No. 2
  
   Commissioner, position 1:
   Al DeYoung
  
   Commissioner, position 4:
   Rex Lindquist
  
   Snohomish County
  
   County Council, district 4 (Mill Creek, Bothell):
   Barbara Cothern, Pam Pruitt, Terri Struthers-Thornton
  
   County Council, district 5 (Snohomish, Monroe, Woodinville):
   Corinne Hensley, R.C. (Swede) Johnson, Dave Somers
  
   Superior Court Judge, position 13:
   Charles French, Michael Hall
  
   Monroe School District
  
   Director, district 1:
   Tom Macintyre, Rance Prokop, Julie Snyder
  
   Director, district 3:
   Greg Baker
  
   Director, district 4:
   Tracy Daugherty, Sue Magruder
  
   Director, district 5:
   Harleen Hieber
  
   Fire District #7
  
   Commissioner, position 2:
   Thomas Fawcett, Anita Murphy
  
   Commissioner, position 4:
   James Brevig, Terry Ferrell, Schuyler Murphy
  
   Cross Valley Water District
  
   Commissioner, position 3:
   L. Lorry Cohn, Ken Howard, W.E. (Skip) Schott