woodinville.com : your home town on the world wide web

September 22, 1997

Front Page

Election results at a glance

  Though 100% of King and Snohomish County precincts were reporting results last week, a large number of absentee ballots were slated to be counted after press time. The election will be validated Sept. 26.
  
   King County
  
   King County Executive
  
   Ron Sims-D 108,006 63.8%
   Kenn Yeager-D 9,584 5.7%
   Suzette Cooke-R 51,591 30.5%
  
   King County Sheriff
  
   Dave Reichert 105,896 74.8%
   Chuck Pillon 23,199 8.8%
   Carl Clifton 12,452 16.4%
  
   King County Council, District 1
  
   Maggi Fimia-D 8,142 53.1%
   Tim Olsen-R 4,160 19.8%
   Ed Sterner-R 3,043 27.1%
  
   Port Commission, Position 1
  
   Jack Block 55,066 42%
   Patrick M. McGuire 39,871 29.8%
   David Ortman 38,747 29%
  
   Port Commission, Position 3
  
   Paige Miller 82,840 61.9%
   Jim Bartlemay 26,925 20.2%
   Ronald Newenhof 14,475 10.8%
   Chris Rayson 9,547 7.1%
  
   Bothell City Council, Position 3
  
   Debbie Treen 1,314 58.9%
   Leigh Henderson 507 22.7%
   Gene Underwood 409 18.3%
  
   Kenmore Incorporation
  
   Yes 2,320 72%
   No 904 28%
  
   Woodinville Water District, Position 4
  
   Walter Backstrom 774 40%
   Steven Gallagher 730 37.8%
   Ronald Braun 354 18.3%
   Richard Llufrio 75 3.9%
  
   Northshore Fire District, Position 3
  
   Steven Gimurtu 1,299 40%
   Ed Wells 1,081 33.3%
   Dale Ashley 870 26.8%
  
   Snohomish County
   Snohomish County Council, District 4
  
   Barbara Cothern-D 4,172 54.1%
   Pam Pruitt-R 3,477 45.1%
   Write-in 61 .8%
  
   Snohomish County Council, District 5
  
   R.C. "Swede" Johnson-D 6,039 46.5%
   Dave Somers-D 6,832 52.6%
   Write-in 120 .9%
  
   Referendum 96-01
  
   Yes 37,428 69.6%
   No 16,367 30.4%
  
   Community Transit for Maltby
  
   Yes 1,292 47%
   No 1,458 53%
  
   Alderwood Water Commissioner, Position 2
  
   Donna Cross 6,026 52.3%
   Jeff Haapalainen 3,170 27.5%
   Aundrea Aubrey 2,196 19.1%
   Write-in 138 1.2%
  
   Cross Valley Water Commissioner, Position 3
  
   L. Lorry Cohn 227 13.1%
   W.E. "Skip" Schott 726 42%
   Ken Howard 757 43.8%
   Write-in 19 1.1%
  
   Fire District #7, Commisioner, Position 4
  
   Terry Ferrell 610 25.5%
   James Brevig 470 19.6
   Gunther Hausmann 1,288 53.7%
   Write-in 29 1.2%