Northwest NEWS

May 6, 2002

School

The Northshore School District will honor two students from each elementary, junior high, and senior high in the district on May 14 with the C.P. Johnson Humanitarian Awards.
   The recognition will take place at the Northshore School Board meeting on Tuesday, May 14, at 5 p.m. in the W.A. Anderson Cafeteria in Bothell. Families, friends, and the public are welcome to attend.
   The recipients are students who best exemplify humanitarian qualities in their school and/or community. Their fellow students and members of the school faculty select them.
   Northshore promotes the concept of humanitarianism among its students through these annual awards which were established in 1988 in memory of Clifford Paul Johnson.
   C.P. Johnson award recipients
   Elementary Schools
   Arrowhead: Jeanette Stager, Shannon Steed
   Bear Creek: Ricardo Molina, Ashley Christie
   Canyon Creek: Calvin Nettleton, Evan Brittell
   Cottage Lake: Kate Berry, David Spencer
   Crystal Springs: Amy Wyatt, Colton Powell
   East Ridge: Luke Larson, Annie Aeschbacher
   Fernwood: Jason Langsev, Ryan Mackenzie
   Frank Love: Albe Horswill, Rachelle Whitney
   Hollywood Hill: Stefanie Watson, Cody Thayer
   Kenmore: Leigh Kim, Christopher Clogston
   Kokanee: Betsi Darling, Trent Williams
   Lockwood: Christina Rasor, Max Shipley
   Maywood Hills: Micah Patashnik, Anna Kochanski
   Moorlands: Tyler McManigal, Megan Shih
   Shelton View: Ashley Holte, Anthony Arena
   Sorenson Early Childhood Center: Deanna Hendrickson, Samantha Hughes
   Sunrise: Laura Carlson, Gabe Groen
   Wellington: Teela Hammond, Austin Murphy
   Westhill: Sarah Frazier, Jonathan Kull
   Woodin: Sima Desai, Amanda Evans
   Woodmoor: Amy Auf der Springe, Andrew Palmer
   Junior Highs
   Canyon Park Jr. High: Bridget Kennedy, Jensen Smith
   Kenmore Jr. High: Bobby Collins, Ramana Marshalla
   Leota Jr. High: Kira Bottles, Brandon Mooney
   Northshore Jr. High: Amanda Dishman, Mitra Barahimi
   Skyview Jr. High: Katie Mathes, Cathy Osborne
   Timbercrest Jr. High: Melissa Bailey, Kyle Retan
   Senior Highs/SAS/Home School Networks
   Bothell High: John Fouhy, Mary Pelto
   Inglemoor High: Nick Berard, Teja Dyamenahalli
   Woodinville High: Lauren Crawford, Elizabeth Hajjar
   Secondary Academy for Success Jr. High: Cameron Price
   Secondary Academy for Success Sr. High: Randall Jex, Christina Wheatley
   Home School Networks: Alexandra Docter, Farrell Schulz